ENG
ENGLISH  
Anasayfa Anasayfa
Odalarımız Odalarımız
Toplantı ve Etkinlikler Toplantı ve Etkinlikler
Tarçın Spa Tarçın Spa
Burada Neler Yapabilirsiniz Burada Neler Yapabilirsiniz
Fotoğraf Galerisi Fotoğraf Galerisi
Kazdağları Kazdağları
Misafirlerimiz Misafirlerimiz
Basında Biz Basında Biz
Rezervasyon / Kampanyalar Rezervasyon / Kampanyalar
İletişim / Ulaşım İletişim / Ulaşım
Site Haritası  Site Haritası
Balayı Çiftlerine İndirim
kazdaği otelcileri derneği KAZOD
Öngen Country Hotel Yeşilyurt Köyü

YEŞİLYURT KÖYÜyeşilyurt köyü Kazdağlarının, Güney-Batısında yer alan, Yeşilyurt köyü 1355 yılında, Oğuzların Çepni boyu tarafından kurulur, ismi Büyük Çetmi konulur. Yüzlerce yıllık göçebe yaşam tarzından yerleşik hayata geçen köyün ilk kurucuları, evlerini inşa ettirmek için Marmara adası ve çevre yörelerde yaşayan Rum taş ustalarını köye getirirler. Zaman içinde nüfusu artan Rumlar da köye yerleşir ve bir mahalle kurarlar. Ondan sonra yüzlerce yıl, Rumlarla Türkler arasında sevgi, barış ve dostluk içinde bir yaşam sürer.

Bir dönem köydeki kilisenin papazı ile caminin imamı çok samimi iki arkadaştır ve aralarında son derece ilginç olaylar yaşanır. Kurtuluş savaşı sonunda 1924 mübadelesinde Rumlar köyümüzden ayrılırlar.Yerine Midilli ve Girit adasından Türk mübadiller
gelerek yerleşir.BÜYÜK ÇETMİ köyü,cumhuriyetin ilk yıllarında, Cumhuriyet Balolarının düzenlendiği, gençler arasında "GÜZEL KONUŞMA" ve "KİTAP OKUMA" yarışmalarının yapıldığı, Eğitim odasının faaliyet sürdüğü, Kanalizasyon ve Şebeke suyu altyapılarının 30 yıl önce tamamlandığı, Kültür ve estetik değerlerin son derece yüksek olduğu bir köydür 1937'de beş derslikli eğitim sistemine Çanakkale'nin 528 köyü arasında ilk geçen köydür.

YEŞİLYURT KÖYÜ, kendi yerel olanakları ve iradesi ile, geleneksel yapı dokusunu koruyan, yepyeni bir turizm merkezi olma özelliğini; çekiciliğinin yanında, bünyesinde barındırdığı birbirinden güzel YEŞİLYURT OTELLERİ ile geliştiren TÜRKİYE' DEKİ İLK VE TEK ÖRNEKTİR.... Köyümüzün gelişmesine ve güzelleşmesine doğrudan katkı sağlayan Yeşilyurt Köyü Otelleri içinde, otelimiz ; 30 oda ve toplam 80 yatak kapasitesi ile en büyüğüdür.

yeşilyurt köyüÖngen Country Hptel Broşür

Ücretsiz SPA

Facebook sayfası
İnstagram
foursquare


TripAdvisor
Öngen Country Hotel hakkında yorum yazın